četvrtak, 23. ožujka 2017.

SMRT ZA BOLESTI: Konzumirajte ovo i uvijek ćete biti zdravi!



Zdrava svojstva kiselog kupusa odavno su poznata svima. Može se spremati na različite načine, služi se i kao salata, a često se koristi i kao lijek.

Ono što je manje poznato jeste da je moreplovac Džejms Kuk svoju posadu hranio kiselim kupusom za prevenciju od opasne bolesti. Ova biljka je izuzetno ljekovita. 100 grama sirovog kiselog kupusa sadrži čak 20 miligrama vitamina C. Kupus je bogat i vitaminom A, folnom kiselinom, magnezijumom, gvožđem, fosforom, kalcijumom, kalijumom, natrijumom, balasnim materijama i bjelančevinama. Odličan je izvor vitamina B12, zbog čega se posebno preporučuje vegetarijancima i veganima.



Ono što malo ko zna jeste da je crveni kupus čak do sedam puta ljekovitiji od bijelog, a njegova boja ukazuje da sadrži i ljekovite antocijanine.

Lijek za probavni trakt

Kiseli kupus je odličan probiotik. On je izvorna fermentisana hrana bogata probiotičkim kulturama. Veoma je koristan u liječenju crijevne flore, posebno nakon terapije antibioticima ili hemoterapije. Takođe ubrzava metabolizam što pospješuje izlučivanje štetnih materija iz organizma.

Zacjeljuje rane i opekotine

Ova biljka pospješuje zarastanje rana, a odličan je za ublažavanje reume i upale vena. Može se koristiti i za ublažavanje crvenila na koži uslijed različitih alergijskih upala, opekotina i uboda insekata, posebno pčele ili ose. Jednostavno se koristi: Na oboljelo mjesto stavite oblog od lista kiselog zelja i omotajte ga zavojem ili gazom. Dobar je i za glavobolju.

Blagodati soka kiselog kupusa

Rasol – sok kiselog kupusa – ima mnogo povoljnih dejstava. Bogat je vitaminima C, E, K i B, kao i vitaminom U, jednim od najrijeđih vitamina, važnim za liječenje čira na želucu i dvanaestopalačnom crijevu. Pored toga, odličan je i za mamurluk. Takođe, liječi i nagluhost, tako što se vata natopi u rasol, pa stavi uveče u uho.

Kiseli kupus u kulinarstvu

Da biste iskoristili sve hranjive materije u kiselom kupusu, konzumirajte ga sirovog, kao i njegov rasol. Najzdraviji je u obliku salate uz dodatak bundevinog ulja. Osim toga, možete ga kuhati, pržiti, peći, dinstati i kombinovati sa žitaricama, na primjer ječmom.

Nema komentara:

Objavi komentar